Нацыянальны мастацкі музей даступны для ўсіх кожны дзень!

Хадзіць у музей можна і трэба, а там мець зносіны, удзельнічаць у спецыяльна распрацаваных інклюзіўных праграмах, семінарах і майстар-класах, спектаклях або лекцыях. Так, напрыклад, для наведвальнікаў з інтэлектуальнымі парушэннямі розных тыпаў і людзей з парушэннямі слыху і зроку ў экспазіцыі прадстаўлены тактыльныя экспанаты, абсталяваныя аўдыяскрыпцыяй. Сем’ям, у якіх ёсць дзеці з інваліднасцю, надзвычай важна пабываць на інтэрактыўных занятках з выкарыстаннем новых тэхналогій: “20 стагоддзе на далонях”, “Чароўны пясок”, “Музейныя хованкі”. Аснову інтэрактыўнай часткі гэтых заняткаў складаюць мадэлі прадметаў, выкананыя праз іх друк на 3Д прынтары. Супрацоўнікі Нацыянальнага мастацкага музея пастаянна ўдасканальваюць метады для працы з людзьмі з асаблівасцямі. Пра новыя мерапрыемствы, рэкамендацыі, трэнінгі і майстар-класы вы заўсёды даведаецеся на нашым сайце.

Для наведвальнікаў, якія перасоўваюцца на ручной інваліднай калясцы і выпрабоўваюць цяжкасці па пераадоленні прыступак лесвічных маршаў, да паслуг лесвічны пад’ёмнік. Наш персанал пасадзейнічае ў бяспечнай і камфортнай транспартоўцы. Загадзя паведаміце нам аб вашым візіце па тэлефоне:

• (17) 327 71 63;
  • (17) 324 87 87;
частыя пытанні
Дзе я магу прыпаркаваць аўтамабіль?

Бліжэйшыя парковачныя месцы знаходзяцца ўздоўж вул. Карла Маркса (паркоўка платная)

Ці ёсць у музеі wi-fi?

Так, на першым паверсе галоўнага корпуса можна падключыцца да бясплатнага wi-fi, кропка доступу Artmuseum.by free wi-fi

Ці можна знаходзіцца ў музеі ў верхнім адзенні?

Правілы наведвання музея не прадугледжваюць наведванне экспазіцыі ў верхнім адзенні. Яго неабходна пакінуць у гардэробе.

З якімі рэчамі знаходзіцца ў музейных залах нельга?

Усе габарытныя сумкі, заплечнікі, пакеты, парасоны неабходна здаць у гардэроб ці пакінуць у камеры захоўвання. Бутэлькі з вадой праносіць на экспазіцыю нельга, піць ваду можна ў вестыбюлі ці музейным кафэ на першым паверсе.

Ці можна наведваць экспазіцыю музея з дзіцячай каляскай?

Так, мы рады наведвальнікам узроставай катэгорыі 0+. Звярніце ўвагу на тое, што на першым паверсе музея размешчана толькі 5 выставачных залаў. Для таго каб наведаць іншыя – неабходна падняцца па лесвіцы.

Новы корпус – гэта дзе?

Новы корпус – усё той жа будынак па вул. Леніна, 20. Трапіць у экспазіцыі новага корпуса можна праз галоўны ўваход у музей. У залах рускага мастацтва ёсць пераход у новыя залы, якія былі прыбудаваны да асноўнага будынка ў 2006 годзе.

Ці ёсць у музеі ліфт?

На жаль, у музеі няма ліфта. Галоўны будынак музея быў пабудаваны ў 1957 годзе, і ліфт не быў прадугледжаны ў архітэктурным праекце.

Якія ўмовы створаны для наведвання людзей з абмежаванымі магчымасцямі?

Для бесперашкоднага вывучэння экспазіцыі на верхніх паверхах у музеі ёсць спецыяльны пад’ёмнік. Калі ён неабходны для Вашага візіту ў музей, калі ласка, патэлефануйце адміністратару экскурсійнага бюро па гарадскім нумары: 397-01-63 альбо 342-87-87.

У экспазіцыі новага корпуса знаходзяцца спецыяльныя карціны і скульптуры для тактыльнага вывучэння, абсталяваныя гукавым запісам з падрабязным апісаннем твораў.

Ці існуе ў музеі дзень бясплатнага наведвання?

Апошняя серада месяца – дзень ільготнага наведвання. Уваходны білет у апошнюю сераду кожнага месяца складае 4 руб. для дарослых, 2 руб. для школьнікаў і студэнтаў дзённай формы навучання.

Ці ёсць зніжкі на набыццё ўваходнага білета для пенсіянераў?

На жаль, ільготы для людзей пенсійнага ўзросту ў музеі не прадугледжаны.

Ці ёсць у музеі аўдыягід?

Паслуга аўдыягіда аплачваецца пры наведванні ў сувенірным кіёску музея. Аўдыягіды па пастаяннай экспазіцыі музея даступныя на беларускай, рускай, англійскай і кітайскай мовах.

Як мне трапіць на экскурсію?

У экскурсійным бюро адбываецца запіс арганізаваных груп ад пяці чалавек і індывідуальных экскурсій (груп да пяці чалавек).

Запісвацца неабходна як мінімум за тыдзень да меркаванага візіту па гарадскім тэлефоне: 397-01-63. У рамках акцый і спецыяльных мерапрыемстваў музей нярэдка наладжвае зборныя экскурсіі па ўваходным білеце ў музей.

Падрабязная афіша ўсіх падзей публікуецца ў раздзеле “Навіны”.

• Мінск
    вул. Леніна, 20

• Панядзелак - серада, пятніца - нядзеля:

• Чацвер:

• Аўторак: