Выстава “Свет дзяцінства”

2 верасня 2022 года ў музеі “Дом Ваньковічаў. Культура і мастацтва першай паловы XIX ст.” адкрыецца выстава твораў мастакоў XIX – пачатку XX ст. “Свет дзяцінства” з фондаў Нацыянальнага мастацкага музея Рэспублікі Беларусь.

Дзіцячы партрэт займае важнае месца ў еўрапейскай культуры. Асабліва адчувальна гэта стала ў першай палове XIX ст. з прыходам рамантызму. Партрэты ў гэтым напрамку раскрываюць дзяцей як важную частку грамадства і сям'і, асобы, якая нясе новы погляд на навакольны свет.

У далейшым дзіцячы партрэт увабраў у сябе дэмакратычнае паветра другой паловы XIX стагоддзя, прайшоўшы шлях ад лёгкасці і радасці юных гадоў да суровай праўды паўсядзённага жыцця. А галоўнымі крыніцамі натхнення мастакоў былі не шляхетныя дзеці, а з ніжэйшых саслоўяў. Яны і сталі праваднікамі ў рэаліі быцця.

Магчымасць супастаўлення розных пунктаў гледжання на асобу дзіцяці і тэму дзяцінства – галоўная вартасць выставы з фондаў Нацыянальнага мастацкага музея Рэспублікі Беларусь. Прадстаўленыя на ёй творы закліканы нагадаць гледачу, што дзіця ва ўсе часы – значны сімвал неперарыўнага быцця, а значыць, і вечнасці свету.

частыя пытанні

Дзе я магу прыпаркаваць аўтамабіль?

Бліжэйшыя парковачныя месцы знаходзяцца ўздоўж вул. Карла Маркса (паркоўка платная)

Ці можна знаходзіцца ў музеі ў верхнім адзенні?

Правілы наведвання музея не прадугледжваюць наведванне экспазіцыі ў верхнім адзенні. Яго неабходна пакінуць у гардэробе.

З якімі рэчамі знаходзіцца ў музейных залах нельга?

Усе сумкі, заплечнікі і пакеты памерам больш за 30х40х20 см, а таксама, парасоны неабходна здаць у гардэроб ці пакінуць у камеры захоўвання. Бутэлькі з вадой праносіць на экспазіцыю нельга, піць ваду можна ў вестыбюлі ці музейным кафэ на першым паверсе.

Ці можна наведваць экспазіцыю музея з дзіцячай каляскай?

Так, мы рады наведвальнікам узроставай катэгорыі 0+.

Ці ёсць зніжкі на набыццё ўваходнага білета для пенсіянераў?

Ільготы (зніжка 50% на ўваходныя білеты) для людзей пенсійнага ўзросту ў музеі прадугледжаны ў апошнюю сераду кожнага месяца і ў першы панядзелак кожнага месяца.

Якія ўмовы створаны для наведвання людзей з абмежаванымі магчымасцямі?

Для бесперашкоднага вывучэння экспазіцыі на верхніх паверхах у музеі ёсць спецыяльны пад’ёмнік. Калі ён неабходны для Вашага візіту ў музей, калі ласка, патэлефануйце адміністратару экскурсійнага бюро па гарадскім нумары: 397-01-63 альбо 342-87-87.

У экспазіцыі новага корпуса знаходзяцца спецыяльныя карціны і скульптуры для тактыльнага вывучэння, абсталяваныя гукавым запісам з падрабязным апісаннем твораў.

Ці існуе ў музеі дзень бясплатнага наведвання?

Апошняя серада месяца – дзень ільготнага наведвання. Уваходны білет у апошнюю сераду кожнага месяца складае 4 руб. для дарослых, 2 руб. для школьнікаў і студэнтаў дзённай формы навучання.

Ці ёсць у музеі аўдыягід?

Паслуга аўдыягіда аплачваецца пры наведванні ў сувенірным кіёску музея. Аўдыягіды па пастаяннай экспазіцыі музея даступныя на беларускай, рускай, англійскай і кітайскай мовах.

Як мне трапіць на экскурсію?

У экскурсійным бюро адбываецца запіс арганізаваных груп ад пяці чалавек і індывідуальных экскурсій (груп да пяці чалавек).

Запісвацца неабходна як мінімум за тыдзень да меркаванага візіту па гарадскім тэлефоне: 397-01-63. У рамках акцый і спецыяльных мерапрыемстваў музей нярэдка наладжвае зборныя экскурсіі па ўваходным білеце ў музей.

Падрабязная афіша ўсіх падзей публікуецца ў раздзеле “Навіны”.