Асцярожна, посуд!

Нацыянальны мастацкі музей Рэспублікі Беларусь Выставачны корпус

З 1 чэрвеня ў выставачным комплексе Нацыянальнага мастацкага музея Рэспублікі Беларусь (вул. К. Маркса, 24) праходзіць выстава мастацкага шкла 1910–1960-х гадоў “Асцярожна, посуд!”. На выставе прадстаўлены каля 70 твораў з фондаў Нацыянальнага мастацкага музея Рэспублікі Беларусь, якія з’яўляюццаўзорамі бытавых вырабаў Барысаўскага хрустальнага завода імя Ф.Э. Дзяржынскага і шклозавода “Нёман”.

Шкляны посуд суправаджае чалавека на кожным кроку яго жыцця – збан і графін, сподак і талерка, шклянка і келіх… Ён даўно перастаў лічыцца недаступнай раскошай, але мы працягваем захапляцца непаўторнай прыгажосцю і дасканаласцю шкла, а таксама майстэрствам, уяўленнем і вынаходлівасцю яго стваральнікаў.

На тэрыторыі Беларусі ў 1910–1960-х гадах мастацкае шкло – адзін з найважнейшых відаў дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва. Беларуская шкляная прамысловасць прайшла шлях ад маленькіх разрозненых гут канца ХІХ – пачатку ХХ стагоддзя – праз рэвалюцыйныя і ваенныя гады – да вялізных заводаў 1950–1960-х гадоў, з высокай культурай вытворчасці, якасцю матэрыялаў, шырокай палітрай тэхнічных і тэхналагічных магчымасцей.

К канцу 1960-х гадоў асартымент прадукцыі, якая выпускалася вядучымі беларускімі прадпрыемствамі, такімі як Барысаўскі хрустальны завод імя Ф. Э. Дзяржынскага і шклозавод “Нёман”, цалкам становіцца сучасным па стылі і адказвае густам самага патрабавальнага пакупніка. Вырабы свежыя па задуме, выразныя па форме, дэкоры, зручныя па прызначэнні.

У паўсядзённым жыцці шкляному і хрустальнаму посуду часта адводзілася пачэснае месца, самае бачнае ў доме – у серванце з празрыстымі дзверцамі. Ён быў выдатным падарункам, прадметам гонару, а таксама перадаваўся ў спадчыну з пакалення ў пакаленне.

Экспанаты выставы “Асцярожна, посуд!” прадстаўляюць узоры бытавых і дэкаратыўных вырабаў са шкла 1910–1960-х гадоў, прызначаных для масавай вытворчасці, а таксама сувеніры, якія дэманструюць у першую чаргу работу мастака, творчы патэнцыял, разуменне сучасных яму задач, фантазію і талент.

Творы Антаніны Абрамавай, Рамуальда Багінскага, Яўгена Гладкова, Галіны Ісаевіч, Людмілы Мягковай, Уладзіміра Мурахвера і іншых ілюструюць бліскучае рашэнне галоўнай задачы мастака ў прыкладным мастацтве – узгадненне мастацкага вобраза з існуючай функцыяй прадмета. Прадметы выставы таксама закліканы ажывіць у гледача светлыя ўспаміны аб дзяцінстве і юнацтве, утульнасці і сямейным цяпле.

Куратары выставы: старшы навуковы супрацоўнік аддзела беларускага мастацтва ХХ–ХХІ стст. Юлія Загорская, навуковы супрацоўнік навукова-фондавага аддзела Марыя Шугалей.

Работа выставы будзе доўжыцца
да 30 ліпеня 2023 года