У музеі В.К. Бялыніцкага-Бірулі адбыўся музейны занятак "Дзецям пра ікону"

11 чэрвеня 2022 г. у Музеі В.К. Бялыніцкага-Бірулі адбыўся музейны занятак “Дзецям пра ікону (прэзентацыя абраза Маці Божай (кан. ХІХ – пач. ХХ ст.) з в. Дасовічы Машілёўскага раёна)”.

Ідэя музейнага занятка ўзнікла пасля таго, як супрацоўнікі ДУА «Хонаўскі ВВК ДС-СШ» Магілёўскага раёна звярнуліся з просьбай даследаваць абраз, перададзены ў школьны музей з суседняй вёскі Дасовічы. І ў той час як старшакласнікі навучальнай установы здаюць экзамены і праходзяць практыку, да нас (за 40 км) завіталі малодшыя.

Разам са старшым навуковым супрацоўнікам В.A. Чарняўскай рабяты даведаліся што такое абраз, як і кім ствараюцца абразы і для чаго прызначаны, чаму менавіта гэты абраз Маці Божай (кан. 19 – пач. 20 ст.), які амаль сто гадоў належыў адной сям'і, вельмі важны для музея іх школы. І, вядома, пазнаёміліся з традыцыямі і творамі беларускага іканапіса, якія захоўваюцца ў калекцыі Нацыянальнага мастацкага музея Рэспублікі Беларусь.

Абраз вярнуўся ў экспазіцыі школьнага музея. А ў наступным навучальным годзе мы спадзяемся, што на лекцыю “Доўгачаканая нечаканасць – беларускі абраз” (беларускія іканапісныя традыцыі XVI-XIX стст.) да нас прыедуць і старшакласнікі.

Дзецям пра ікону

частыя пытанні

Дзе я магу прыпаркаваць аўтамабіль?

Бліжэйшыя парковачныя месцы знаходзяцца ўздоўж вул. Карла Маркса (паркоўка платная)

Ці можна знаходзіцца ў музеі ў верхнім адзенні?

Правілы наведвання музея не прадугледжваюць наведванне экспазіцыі ў верхнім адзенні. Яго неабходна пакінуць у гардэробе.

З якімі рэчамі знаходзіцца ў музейных залах нельга?

Усе сумкі, заплечнікі і пакеты памерам больш за 30х40х20 см, а таксама, парасоны неабходна здаць у гардэроб ці пакінуць у камеры захоўвання. Бутэлькі з вадой праносіць на экспазіцыю нельга, піць ваду можна ў вестыбюлі ці музейным кафэ на першым паверсе.

Ці можна наведваць экспазіцыю музея з дзіцячай каляскай?

Так, мы рады наведвальнікам узроставай катэгорыі 0+.

Ці ёсць зніжкі на набыццё ўваходнага білета для пенсіянераў?

Ільготы (зніжка 50% на ўваходныя білеты) для людзей пенсійнага ўзросту ў музеі прадугледжаны ў апошнюю сераду кожнага месяца і ў першы панядзелак кожнага месяца.

Якія ўмовы створаны для наведвання людзей з абмежаванымі магчымасцямі?

Для бесперашкоднага вывучэння экспазіцыі на верхніх паверхах у музеі ёсць спецыяльны пад’ёмнік. Калі ён неабходны для Вашага візіту ў музей, калі ласка, патэлефануйце адміністратару экскурсійнага бюро па гарадскім нумары: 397-01-63 альбо 342-87-87.

У экспазіцыі новага корпуса знаходзяцца спецыяльныя карціны і скульптуры для тактыльнага вывучэння, абсталяваныя гукавым запісам з падрабязным апісаннем твораў.

Ці існуе ў музеі дзень бясплатнага наведвання?

Апошняя серада месяца – дзень ільготнага наведвання. Уваходны білет у апошнюю сераду кожнага месяца складае 4 руб. для дарослых, 2 руб. для школьнікаў і студэнтаў дзённай формы навучання.

Ці ёсць у музеі аўдыягід?

Паслуга аўдыягіда аплачваецца пры наведванні ў сувенірным кіёску музея. Аўдыягіды па пастаяннай экспазіцыі музея даступныя на беларускай, рускай, англійскай і кітайскай мовах.

Як мне трапіць на экскурсію?

У экскурсійным бюро адбываецца запіс арганізаваных груп ад пяці чалавек і індывідуальных экскурсій (груп да пяці чалавек).

Запісвацца неабходна як мінімум за тыдзень да меркаванага візіту па гарадскім тэлефоне: 397-01-63. У рамках акцый і спецыяльных мерапрыемстваў музей нярэдка наладжвае зборныя экскурсіі па ўваходным білеце ў музей.

Падрабязная афіша ўсіх падзей публікуецца ў раздзеле “Навіны”.

• Мінск
    вул. Інтэрнацыянальная, 33А

• аўторак - субота:

з 10:00 да 18:00

• нядзеля - панядзелак:

• Мінскі раён
    Астрашыцкі Гарадок, ск «Раўбічы»

• серада - нядзеля

• панядзелак - аўторак