Выстава Уладзіміра Савіча, прымеркаваная да 70-годдзя з дня нараджэння мастака

Выстава Уладзіміра Савіча,  прымеркаваная да 70-годдзя з дня нараджэння мастака
22 красавіка 2022 года ў Нацыянальным мастацкім музеі (Леніна, 20) пачынае працаваць персанальная выстава Уладзіміра Савіча, прымеркаваная да 70-годдзя з дня нараджэння мастака

Уладзімір Пятровіч Савіч – адзін з самых вядомых мастакоў сучаснай Беларусі, яго імя добра ведаюць знаўцы выяўленчага мастацтва як у нашай краіне, так і па-за яе межамі.

Жывапіс Уладзіміра Савіча – не адлюстраванне навакольнага свету, а пераклад аўтарскіх уражанняў на мову выяўленчага мастацтва, вобразнае пераасэнсаванне адзінства прыроды, гісторыі і духоўнага жыцця чалавека. Яго карціны пабудаваны на нечаканых колеравых і святлоценявых спалучэннях, у іх экспрэсія злучаецца з медытацыяй, імправізацыя і спантаннасць – з глыбокай прапрацоўкай асобных элементаў кампазіцыі. Яны вельмі паэтычныя, і нават назвы многіх твораў гучаць як радкі з вершаў.

У экспазіцыі будуць прадстаўлены каля 40 жывапісных твораў аўтара.

Падрабязней

частыя пытанні

Дзе я магу прыпаркаваць аўтамабіль?

Бліжэйшыя парковачныя месцы знаходзяцца ўздоўж вул. Карла Маркса (паркоўка платная)

Ці можна знаходзіцца ў музеі ў верхнім адзенні?

Правілы наведвання музея не прадугледжваюць наведванне экспазіцыі ў верхнім адзенні. Яго неабходна пакінуць у гардэробе.

З якімі рэчамі знаходзіцца ў музейных залах нельга?

Усе сумкі, заплечнікі і пакеты памерам больш за 30х40х20 см, а таксама, парасоны неабходна здаць у гардэроб ці пакінуць у камеры захоўвання. Бутэлькі з вадой праносіць на экспазіцыю нельга, піць ваду можна ў вестыбюлі ці музейным кафэ на першым паверсе.

Ці можна наведваць экспазіцыю музея з дзіцячай каляскай?

Так, мы рады наведвальнікам узроставай катэгорыі 0+.

Ці ёсць зніжкі на набыццё ўваходнага білета для пенсіянераў?

Ільготы (зніжка 50% на ўваходныя білеты) для людзей пенсійнага ўзросту ў музеі прадугледжаны ў апошнюю сераду кожнага месяца і ў першы панядзелак кожнага месяца.

Якія ўмовы створаны для наведвання людзей з абмежаванымі магчымасцямі?

Для бесперашкоднага вывучэння экспазіцыі на верхніх паверхах у музеі ёсць спецыяльны пад’ёмнік. Калі ён неабходны для Вашага візіту ў музей, калі ласка, патэлефануйце адміністратару экскурсійнага бюро па гарадскім нумары: 397-01-63 альбо 342-87-87.

У экспазіцыі новага корпуса знаходзяцца спецыяльныя карціны і скульптуры для тактыльнага вывучэння, абсталяваныя гукавым запісам з падрабязным апісаннем твораў.

Ці існуе ў музеі дзень бясплатнага наведвання?

Апошняя серада месяца – дзень ільготнага наведвання. Уваходны білет у апошнюю сераду кожнага месяца складае 4 руб. для дарослых, 2 руб. для школьнікаў і студэнтаў дзённай формы навучання.

Ці ёсць у музеі аўдыягід?

Паслуга аўдыягіда аплачваецца пры наведванні ў сувенірным кіёску музея. Аўдыягіды па пастаяннай экспазіцыі музея даступныя на беларускай, рускай, англійскай і кітайскай мовах.

Як мне трапіць на экскурсію?

У экскурсійным бюро адбываецца запіс арганізаваных груп ад пяці чалавек і індывідуальных экскурсій (груп да пяці чалавек).

Запісвацца неабходна як мінімум за тыдзень да меркаванага візіту па гарадскім тэлефоне: 397-01-63. У рамках акцый і спецыяльных мерапрыемстваў музей нярэдка наладжвае зборныя экскурсіі па ўваходным білеце ў музей.

Падрабязная афіша ўсіх падзей публікуецца ў раздзеле “Навіны”.