Мерапрыемства

Праграма музейнай акцыі “Вераснёвая ноч”

Нацыянальны мастацкі музей Рэспублікі Беларусь

Прапануем пазнаёміцца з праграмай штогадовай музейнай акцыі “Вераснёвая ноч”, прымеркаванай да святкавання Дня горада Мінска. Яна пройдзе 9 верасня з 16:00 да 24:00.
  • 17:00 Канцэрт дуэта “Браты Моніны” – гітара і балалайка.

Удзельнікі: выкладчыкі дзіцячай музычнай школы мастацтваў № 1 г. Брэста Юрый Монін і Мікіта Монін

У праграме канцэрта творы А. Пахмутавай, І. Лучанка, В. Алоўнікава, з рэпертуару ВІА “Песняры”, А. Пятрова, Э. Клэптана, Стынга, папуры з кінафільмаў.

Месца правядзення – сяродкрыжжа

• 18:00  Урачыстае адкрыццё і прэзентацыя выставы “Анталогія прыгажосці. Традыцыйны беларускі касцюм”, пасля якога адбудзецца экскурсія ад куратара выставы – навуковага супрацоўніка Мастацкага Вікторыі Пракошынай.

Месца правядзення – сяродкрыжжа, выстава знаходзіцца на 4 паверсе выставачнага корпуса (К. Маркса, 24)

• 19:00 Куратарская экскурсія па выставе “Колер жніўня” ад Кацярыны Калянкевіч – вядучага навуковага супрацоўніка Мастацкага (па запісе, запіс адкрыецца 08.09 а 12-й гадзіне).

Месца правядзення – 3-ці паверх выставачнага корпуса (К. Маркса, 24)

• 19:30 Інтэрактыўная лекцыя “Ясна і проста. Што такое ясная мова?” ад старшага выкладчыка кафедры карэкцыйна-развіваючых тэхналогій Інстытута інклюзіўнай адукацыі Кацярыны Юрэвіч.

Ясная мова – гэта мова, даступная людзям, якія маюць цяжкасці ў чытанні і разуменні інфармацыі. На лекцыі вы даведаецеся пра гісторыю з’яўлення яснай мовы, яе асноўныя правілы, прыменіце правілы яснай мовы на практыцы.

Месца правядзення – зала беларускага мастацтва XIX – пачатку ХХ ст.

• 20:00 Музычнае выступленне калектыву “Спеўная майстэрня Дар’і Зуевай”, якое напоўніць залы выставы “Анталогія прыгажосці. Традыцыйны беларускі касцюм” народнай песняй і створыць асаблівую атмасферу.

Месца правядзення – 4-ты паверх выставачнага корпуса (К. Маркса, 24)

• 20:00 – 22:00 Майстар-клас па лінагравюры ад “Афістон Маркет”, на якім можна самастойна зрабіць паштоўку.

Месца правядзення – пераход у выставачны корпус

• 21:00 Канцэрт інструментальнай музыкі “Восеньскія фарбы” (гітара, скрыпка, віяланчэль, фартэпіяна).

У праграме прагучаць творы І. С. Баха, Ф. Шапэна, Л. Брауэра, А. Глазунова, Э. Гранадаса, У. Уолтана, Дж. Доўланда, Я. Грыдзюшкі, The Beatles.

Месца правядзення – сяродкрыжжа

• 22:00 Лекцыя “Прагулка па Мінску. Горад вачыма беларускіх мастакоў ХХ стагоддзя” ад Арцёма Лапіцкага – старшага навуковага супрацоўніка Мастацкага.

Месца правядзення – зала беларускага мастацтва ХХ–XXI стст.

На працягу ўсяго вечара – выстава рэтрааўтамабіляў перад уваходам у музей.

Кошт білета ў музей у дзень акцыі будзе 14 рублёў для дарослых, 7 рублёў для навучэнцаў і студэнтаў.