Жыццё ў мініяцюры

Нацыянальны мастацкі музей Рэспублікі Беларусь Выставачны корпус

З 22 верасня па 19 лістапада 2023 года ў выставачным комплексе Нацыянальнага мастацкага музея Рэспублікі Беларусь (вул. К. Маркса, 24) праходзіць выстава “Жыццё ў мініяцюры”, якая прадстаўляе каля 70 твораў малой фарфоравай пластыкі з фондаў Нацыянальнага мастацкага музея Рэспублікі Беларусь, створаных у ХХ стагоддзі на Ленінградскім фарфоравым заводзе імя М. В. Ламаносава, Волхаўскай фарфора-фаянсавай фабрыцы, Дзмітраўскім фарфоравым заводзе, Дулёўскім і Мінскім фарфоравых прадпрыемствах.

Малая, або настольная, фарфоравая пластыка 1920–1960-х гадоў адыгрывала важную ролю ў паўсядзённым культурным жыцці Краіны Саветаў. У 1950–1960-я гады ствараецца дзяржаўная праграма, звязаная з павышэннем дабрабыту народа. Духоўнае жыццё савецкага грамадства напаўняецца ідэямі гарманічнага развіцця асобы, выхавання новага густу, эстэтычнага пераўтварэння навакольнага асяроддзя, стварэння гарадоў і жылля новага тыпу. Перамены ў грамадскім жыцці адкрываюць новыя перспектывы для развіцця архітэктуры і цесна звязанай з ёй прадметнай творчасці. Скульптура малых формаў становіцца адным з важных элементаў інтэр’еру тыпавой савецкай кватэры, сімвалам хатняй утульнасці і цяпла. Інтэр’ерная фарфоравая пластыка адлюстроўвае густы ўладальніка, кола яго інтарэсаў, эстэтычныя перавагі, перадае каларыт часу, характар грамадскага жыцця.

Фарфоравыя прадпрыемствы краіны актыўна ўключыліся ў працэс фарміравання паўсядзённай культуры савецкага чалавека: фігуркі са зразумелымі і вядомымі вобразамі выпускаліся масавымі тыражамі. Склаўся своеасаблівы збор тэм і сюжэтаў, якія выбіралі для працы майстры: героі літаратурных твораў, тэатр і цырк, “карцінкі з паўсядзённага жыцця”, свет дзяцінства, анімалістыка.

Савецкі шматтыражны фарфор можна назваць важнай з’явай мастацтва ХХ стагоддзя. І цяпер ён па-ранейшаму прыцягвае ўвагу даследчыкаў, калекцыянераў і аматараў мастацтва, з’яўляючыся своеасаблівым помнікам мінуламу часу.

Куратары выставы – вядучы навуковы супрацоўнік навукова-фондавага аддзела Наталля Калашнік, старшы навуковы супрацоўнік аддзела беларускага мастацтва ХХ–ХХІ стст. Юлія Загорская, навуковы супрацоўнік навукова-фондавага аддзела Марыя Шугалей